
Maailma suikaleina -näyttelyn esittely Helsingissä 2.8.2023
Olemme Tiina Kosonen ja Tommi-Tapio Hämäläinen; työskentelemme yhdessä nimellä Lemonmixedmedia.
Tommi-Tapio on valmistunut kuvataiteilijaksi Imatran taideoppilaitoksesta vuonna 1996. Tiina on pitkäaikainen aktiivinen harrastajataiteilija, jolla on kuvataiteen kansanopistokoulutusta.
Ennen vuotta 2021 teimme taidetta omilla tahoillamme, kunnes elämä toi meidät yhteen. Siitä lähtien olemme työskennelleet yhdessä taiteilijapariskuntana, taiteilijanimellä Lemonmixedmedia. Kaikki teoksemme ovat sekatekniikkatöitä, joissa on yhdistelty piirustusta, akryylimaalausta ja kollaasityöskentelyä.
Taiteilijanimemme viittaa töittemme mottoon: Jos elämä antaa sinulle sitruunoita, tee siitä taidetta! Eli vaikka elämässä voi usein olla makeiden juttujen lisäksi paljonkin silkkaa arkea, sekä kitkerämpiäkin kohtia – aina voi tehdä taidetta.
Töiden lopullinen sisältö ja tunnelma rakentuvat aina kunkin työn tekoprosessin aikana.
Työmme syntyvät käytännössä joko niin, että työstämme teosta yhdessä, samaan aikaan – tai niin, että kumpikin aloittaa oman työn ja saatuaan sen mieleiseensä päätökseen, vaihdamme töitä ja toinen viimeistelee sen loppuun.
Töitämme on esillä instagramissa osoitteessa https://www.instagram.com/lemonmixedmedia sekä omilla verkkosivuillamme https://www.lemonmixedmedia.com
Voit myös tiedustella töistämme sähköpostitse osoitteestamme lemonmixedmedia(at)gmail.com
Antoisia hetkiä taiteemme parissa!
Tommi-Tapio ja Tiina